Різдво Христове

Дата в 2020 році: 07 січня, вівторок

Інші назви: Різдво Значення: поява на світ Ісуса Христа
Церковна назва: Різдво Христове Традиції: богослужіння, колядування, ворожіння.
Святкується: в Росії, Україні, Білорусі та інших країнах світу

Коли відзначають Різдво Христове

Різдво Христове – християнське свято, присвячене народженню Ісуса. У православних країнах відзначається щорічно 7 січня. Католицька і протестантські церкви святкують його 25 грудня. Розбіжність дат пояснюється тим, що після реформи календаря православна церква продовжила користуватися юліанським календарем, де 25 грудня відповідало 7 січня за григоріанським, а католицька з протестантською церквами перейшли на новий.

Історія свята

Святкування Різдва Христового визначається апостольськими постановами, що датуються далеким 380 роком нової ери. Але вказівка на 25 грудня як на день Різдва є ще у Климента Олександрійського (150-215 рр.), з чого випливає, що послідовники культу Христа святкували його вже в II-III століттях нової ери. Правда, існує точка зору, що донатисти (мова йде про розкольників в Карфагенській церкві) святкували Різдво до IV століття (ймовірно, ще в 243 році), і його дата вже була обчислена досить точно.

Різдво Христове

Якщо говорити про це велике свято на славу Христа, то воно було вперше відокремлено від хрещення в Римській Церкві в першій половині IV століття. Що стосується офіційного святкування Різдва Христового, то воно встановлено церквою в 354 році, що підтверджується різними історичними першоджерелами.

На Русі Різдво святкується з кінця X століття, після прийняття християнства. Воно збіглося з початком святок (Коляда), які є у східних слов’ян традиційними зимовими канікулами. З цим пов’язаний слов’янський звичай на Різдво “колядувати” – співати колядки. Кінець язичницьких святок припадав на християнське свято Хрещення, що дозволило поступово адаптувати християнські традиції до язичницького побуту.

Мистецтво святкування

У християнських церквах свято відзначається урочистими богослужіннями. Їх частиною є всенічне бдіння, коли священнослужителі славлять Христа. Це свято у православних християн-друге за значимістю після Великодня. У цей день серед християн прийнято говорити, звертаючись один до одного: “Христос народився!”, “Славимо Його!”.

Напередодні закінчується 40-денний Різдвяний піст (Корочун). Віруючі розговляються і беруть участь в 12-денних народних гуляннях. Побутове святкування супроводжується ворожіннями, колядуванням, уявленнями ряджених. Різдвяний святвечір закінчує Різдвяний піст, тому на нього поширюються правила посту: не можна їсти м’ясо, яйця, молочні продукти. Якщо Святвечір випадає на суботу або неділю, то можна випити трохи вина. Воду всупереч деяким твердженням пити можна.

У дні святок не можна одружуватися (виходити заміж), полювати, вбивати тварин. Народні вірування 7 січня забороняють шити, митися, надягати старі речі, прати, вимітати сміття, гадати (в інші дні Святок гадати можна). Не можна допускати, щоб першим гостем стала жінка.

У Україні головним нецерковним різдвяним обрядом залишається колядування. Ця традиція сходить до язичницьких часів, коли під час Святок намагалися догодити богам, які, залишившись задоволеними, будуть допомагати весь рік і в полі, і в хаті. До колядування відноситься виконання святкових пісень (колядок), передівання в тварин: Бика, гусака, козу, інших. Колядування супроводжувалося ворожіннями та ляльковими виставами. Церква з несхваленням відноситься до колядування, вважаючи його пережитком язичництва і забобоном.

Як відзначають у світі

Прикмети

 1. Ясна погода – до рясного врожаю хліба, а сира – до поганого врожаю.
 2. Заметіль на Різдво – до ранньої весни.
 3. Побачити мишу – до фінансових втрат.
 4. Зустрітися з горбуном на Різдво – до удачі.
 5. Впустити дзеркало – до біди.
 6. Молодик на Різдво – до неврожаю.

Різдво Христове відзначають в наступних країнах

Білорусь, Росія, Україна.

Цікаві факти

 1. Ялина стала символом свята: саме до неї нібито потягнувся немовля Ісус, віддавши перевагу її іншим деревам, які прийшли пригостити його своїми плодами. З тих пір ялина шанується як священне дерево, а ялинкові кульки уособлюють райський плід той самий, яким спокусилася Єва.
 2. Волхви, які прийшли поклонитися новонародженому Христу, були зороастрійцями, які очікували народження першого з 3 Месій – майбутніх рятівників людського роду.
 3. У давньосхідних церквах Різдво відзначається саме 6 січня одночасно з Хрещенням під назвою Богоявлення.
 4. У Римській імперії Різдво Христове замінило святкування народження сонячного бога Мітри.
 5. У XXII столітті православні християни святкуватимуть Різдво Христове 8 січня.
 6. У місті Сент-Клаус (шт. Індіана, США) стоїть круглий рік прикрашена ялина.

Дати свята на найближчі 5 років

20202021202220232024
07 Січня
вівторок
07 Січня
четвер
07 Січня
п’ятниця
07 Січня
субота
07 Січня
неділя