Різдвяний святвечір

Дата в 2020 році: 06 січня, понеділок

Інші назви: Свята вечеря Значення: Переддень Різдва Христового
Церковна назва: Різдвяний святвечір (навечір’я Різдва Христового) Традиції: готують 12 пісних страв, основна з яких – кутя; ходять в гості з частуваннями; ворожать; використовують оберіг («Дідух»).
Святкується: в Росії, Україні, Білорусі та інших країнах світу

Коли відзначають Різдвяний святвечір?

Різдвяний святвечір-останній вечір перед Різдвом у православних, завершальний сорокаденний піст. Вже наступної ночі християни святкуватимуть народження Христа, а перед цим йдуть останні процедури підготовки до цього свята. Це одне з найбільш значущих християнських урочистостей, яке в народі отримало назву «Коляди». І не дивна-поява на світ Христа стало досить значною подією в історії людства, навіть сучасне літочислення ведеться від цього моменту.

Історія свята

Святвечір православні християни почали в далекому IV столітті. А до VIII століття остаточно сформувалися священні співи, які застосовувалися для різдвяних богослужінь. Святвечором же цей вечір назвали з тієї простої причини, що було прийнято вживати в їжу сочиво, що представляє собою розмочені пшеничні зерна. У них додавали сік насіння маку або соняшнику. Його ж наливали в різні каші під час обов’язкового 40-денного посту, який тримали всі свідомі члени сім’ї.

Різдвяний святвечір

Під час церковної служби священики читали багато уривків з Євангелія, де розповідається про Різдво Христове. Також вони читали пророцтва зі Старого Завіту про те, що в Ізраїль повинен прийти Син Божий. У храмі можна було почути про створення неба і землі Господом Богом, коли зачитуються відповідні рядки з Книги Буття. Також виконувалися і основні співи на славу свята.

Одним з головних подій свята була вечеря, що починався відразу ж після урочистої служби. Якщо ж комусь не вдавалося піти в храм, то він готувався вдома, обов’язково надівши чистий одяг. Йому треба було чекати появи на небі першої зірки-тієї самої, яка колись сповістила волхвів про появу Христа на світ.

Мистецтво святкування

До кінця вечірні або появи на небі першої зірки сідати за стіл строго заборонено. З самого ранку господарі будинку готуються до Різдва, викидаючи весь непотрібний мотлох. На столі обов’язково повинні бути присутніми 12 пісних страв, які з радістю і задоволенням куштують присутні в будинку люди.

Оформлення столу традиційно приділяється велика увага-під нову скатертину слід покласти пучок сіна, що символізує ясла. Під столом кладуть сокиру, на який повинні поставити ноги всі бажаючі володіти міцним здоров’ям.

У центральній частині розміщується композиція з ялинових гілок, на кутах – зубчики часнику. Є починають після молитви, в якій славлять Христа. Першою стравою, до якого торкалися домочадці, завжди була кутя, лише потім можна було почати їсти інше.

Як відзначають у світі

Прикмети

  1. Якщо в небі багато зірок, то урожай в цьому році буде багатий.
  2. У Святвечір в будинку розтоплюють піч або розставляють свічки, щоб залучити удачу і благополуччя.
  3. До святкової вечері заборонено сідати в темному одязі, інакше чекає чимало складнощів.
  4. За урочистим столом має знаходитися парна кількість людей. Якщо ж воно Непарне, необхідно поставити ще один столовий прилад.
  5. Люди в святвечір виходять на вулицю і дивляться на небо. Якщо побачити падаючу зірку, можна загадати бажання, яке здійсниться.
  6. У це свято ні в якому разі не можна сваритися або скупитися, це може обернутися нещастям.

Різдвяний святвечір відзначають в наступних країнах

Білорусь, Казахстан, Росія, Україна.

Цікаві факти

  1. У святвечір молоді хлопці і дівчата надягають костюми і ходять по домівках. Колядники співають різні пісні, а їх обдаровують грошиками і смачною їжею.
  2. Саме це свято є найсуворішим днем посту. Пити можна лише воду, а трапези ще необхідно дочекатися.
  3. Популярні ворожіння, за допомогою обрядів люди намагаються дізнатися, що ж їх чекає в майбутньому році.
  4. Традиційний напій – узвар із сухофруктів, алкоголь вживати заборонено.
  5. В цей день слід просити вибачення у людей, яких ви образили.
  6. Увечері 6 січня заборонено працювати.

Дати свята на найближчі 5 років

20202021202220232024
06 Січня
понеділок
06 Січня
середа
06 Січня
четвер
06 Січня
п’ятниця
06 Січня
субота