Настасин День

Дата в 2020 році: 04 січня, субота

Інші назви: Анастасія УзорішительницяСвяткується: в Росії, Україні, Білорусі та інших країнах світу
Церковна назва: Святої великомучениці Анастасії Узорішительниці Значення: День пам’яті мучениці Анастасії
Традиції: вшанування матерів і предків; частування вагітних пісною кашею; вишивка родових рушників.

Коли відзначають Настасин день

Настасин день прийнято святкувати четвертого січня. Це церковне торжество, яке святкується православними людьми. Дата пропонує вшанувати пам’ять святої Анастасії. У народі її часто називають Узорешітельніцей, але існують і інші найменування свята: Федотья, Анастасія Постніца і Анастасія Узорешітельніца.

Історія свята

День пов’язаний з ім’ям святої Анастасії, яка жила в третьому столітті. Вона вела свою проповідницьку діяльність в Римі, де в той час християни були гнані владою під керівництвом імператора Діоклетіана. Цю святу шанують як допомагає вагітним виношувати немовлят і сприяє легким пологам. Ще, якщо вірити легенді, Анастасія прагнула полегшити життя ув’язнених, які потрапили до в’язниці через свою віру.

Настасьїн день

У Стародавній Русі вагітність прямо асоціювалася з ношею і вагою. Саме тому слов’яни шанували Анастасію як допомагає жінкам вирішитися від «тягаря», «уз». Та й символіка була відповідною. Вона була прямо пов’язана із забороною для вагітних сучити нитки, а також змотувати мотузки і зав’язувати вузли.

З даними особливостями вірувань пов’язані і інші цікаві факти. Східні слов’яни не допускали того, щоб в одязі жінки під час пологів були вузли. У Настасьїн день вагітним жінкам доводилося вишивати рушники, які служили оберегами під час пологів вишивальниці звалися узорницями, а вишивка – узороччям.

Мистецтво святкування

Настасьін день пов’язаний з величезною кількістю традицій. Матері діставали зі своїх скринь родові рушники. На них зазвичай зображувалися особливі символи, пов’язані з родючістю. Молоді дівчата вчилися їх вишивати. Займалися творчістю і вагітні. Вони вишивали рушники, що призначаються для пологів. Такий текстиль ставав їх оберегом. Вишивальниць було прийнято іменувати візерунками. Сам результат називали узороччям. Саме тому у святої Анастасії було й інше прізвисько.

Ще день відзначався деякими кулінарними експериментами. По 4 четвертого січня варили пісну кашу. Її їли вагітні жінки. Якщо вірити переказам, така їжа була покликана захистити майбутніх матерів від всіляких недуг і хвороб. Плюс в Настасьїн день шанували пам’ять померлих предків.

У цей день неприпустимо будь-яке насильство над тваринами. Вважається, що інакше людину чекають хвороби і можуть виникнути серйозні проблеми з ногами, тобто з нижньою частиною тіла. Виходить, свято несе в собі певний відтінок дбайливого і доброго ставлення до братів наших менших.

Як відзначають у світі

Прикмети

 1. Якщо в річці води стало менше, то влітку буде посуха, а рибалкам не варто чекати багатого улову.
 2. Хмари пливуть по небу проти напрямку вітру – до Близького снігопаду.
 3. Багато бурульок звисає з дахів – до рясного врожаю в цьому році.
 4. Яка погода випала в цей день, такою вона буде і в жовтні.
 5. Хто народився на Настасьін день, той принесе шану і славу своєму роду. В якості оберега таким людям рекомендується носити прикраси з яшмою.
 6. Якщо в цей день в’язати і ходити босоніж, то когось із родичів можуть заарештувати.

Настасьїн день відзначають в наступних країнах

Білорусь, Росія, Україна.

Цікаві факти

 1. Імператор Діоклетіан наказав схопити Анастасію, після чого вона була розіп’ята. Хоробру жінку розтягнули між 4 стовпів над багаттям, проте її тіло не було обпалене вогнем, а душа просто покинула його. Настата похована в саду християнки Аполлінарії.
 2. До цієї дати в Стародавній Русі люди щосили прагнули завершити всі важливі домашні роботи, щоб почати створення заготовок до різдвяного столу.
 3. Незважаючи на те, що цього числа строго заборонялося бити тварин, робили забій свиней. Це м’ясо йшло на створення ковбас до свята.
 4. У деяких державах шанують зовсім не святу Анастасію, а так звану Бабу чорну або Нашташу.
 5. В цей день заборонялося проколювати вуха, оскільки думали, що вони довго не заживуть.
 6. У болгар це свято пов’язане зі смертю.

Дати свята на найближчі 5 років

20202021202220232024
04 Січня
субота
04 Січня
понеділок
04 Січня
вівторок
04 Січня
середа
04 Січня
четвер