Святки

Дата в 2020 році: 06 січня, понеділок

Святкується: в Росії, Україні, Білорусі та інших країнах світу Традиції: активні колядки, святочні ворожіння.
Значення: 12 святкових днів «від зірки і до води».

Коли відзначають Святки

Святки – народно-релігійне свято, відзначається дванадцять днів. Починаються Святки з шостого січня і завершуються вісімнадцятого, за народним визначенням»від зірки і до води”. Під зіркою мається на увазі поява першої зірочки на небі напередодні Різдва, під водою мають на увазі освячення води в Водохресний святвечір. Назва походить від дієслова»святити”. Православні віруючі в цей час прославляють (святять) Спасителя. Свято асоціюється з народними гуляннями. Сьогодні святочні народні традиції шануються переважно лише в сільській місцевості.

Історія свята

Церковна традиція сягає корінням в стародавні часи, про це свідчать численні згадки. У 530 році в церковному статуті Сави Освяченого йдеться про святкування Святок. У 567 році другий туронський собор назвав дні Від Різдва Христового до Богоявлення святковими. Спочатку Різдво і Хрещення відзначали в один день (6 січня) під загальною назвою Богоявлення. Однак у другій половині IV століття свята розділили. Саме тоді встановили 12 святих днів між Різдвом і Хрещенням.

Святки

За язичницьким уявленням в ці дні йде старий сонячний рік, починає активізуватися численна нечисть. Виникає необхідність ритуалів, здатних захистити від невідомих сил. З’являється можливість заглянути в майбутнє шляхом ворожінь, впливати на долю з безпосередньою допомогою Ворожби.

Церква постійно боролася з проявом язичницьких ритуалів в ці дні, відносячи їх до ідолопоклонництва. Російська імперія ввела закон, що забороняв в даний період проводити обряди, що прийшли з язичництва. Не можна було рядженим влаштовувати танці на вулицях і співати так звані «спокусливі» пісні.

Мистецтво святкування

Віруючі люди відвідують храми, де проводяться богослужіння, причащаються. Намагаються під час святкових днів бути добрішими і милосерднішими. Прийнято займатися благодійністю: жертвувати гроші на дитячі будинки, подавати милостиню незаможним. При відсутності грошей можна просто надати посильну допомогу по господарству старій людині або інваліду.

Вечір 6 січня-початок святочних колядувань. Молоді люди вбиралися в овчинні кожушки, вивернуті навиворіт, розфарбовували обличчя. З піснями, що прославляють Ісуса Христа, ходили по селу. Переходячи від хати до хати, співали хвалебні пісні господарям. В руках тримали мішки, куди складали подаровані продукти і гроші.

Інше традиційне святочное розвага-ворожіння. Найчастіше цим займалися молоді дівчата, намагаючись дізнатися ім’я нареченого, дату виходу заміж. Треба відзначити, що на Святки традиційно відвідували родичів, які проживали в сусідніх селах.

Як відзначають у світі

Прикмети

  1. Укладений шлюб обіцяв нещастя, говорили:»на Святках тільки вовки одружуються”.
  2. Від Різдва до хрещення полювати на птахів і звіряток – гріх. Порушили заборону мисливців чекало нещастя.
  3. Снігові дні віщували поганий урожай, а ясні обіцяли вдалий сільськогосподарський сезон.
  4. З Різдвяного Святвечора до старого Нового року не можна вимітати сміття з хати. 13-го числа виносили сміття на двір і підпалювали, щоб рік був щасливим.
  5. Якщо 7 січня погода тепла, то весна буде холодною.
  6. Якщо на небесах красується молодий місяць-рік буде дуже невдалим у фінансовому плані.

Святки відзначають в наступних країнах

Білорусь, Росія, Україна.

Цікаві факти

  1. У Тихвіну споруджували величезну човен, ставили на кілька саней, які тягнули численні коні. У човні сиділи ряджені, виспівували пісні. Чуйні мешканці міста з радістю пригощали їх.
  2. У стародавні часи віруючі люди вважали, що на Святки тимчасово поверталися на землю з того світла душі померлих. Їх невидиму присутність дозволяло побачити майбутнє.
  3. У Водохресний святвечір (до водосвяття) проводили обряд «вигнання святок». Підпалювали солом’яний сніп і провозили його на санях через усе село.
  4. За новгородським звичаєм ряджені відвідували тільки дома, де господарі на підвіконні запалювали свічки, запрошуючи в будинок.
  5. В Святки ніхто не береться за роботу, боячись подальших нещасть.