Дата в 2020 році: 04 січня, субота
Інші назви: Анастасія Узорішительниця | Святкується: в Росії, Україні, Білорусі та інших країнах світу |
Церковна назва: Святої великомучениці Анастасії Узорішительниці | Значення: День пам’яті мучениці Анастасії |
Традиції: вшанування матерів і предків; частування вагітних пісною кашею; вишивка родових рушників. |
Коли відзначають Настасин день
Настасин день прийнято святкувати четвертого січня. Це церковне торжество, яке святкується православними людьми. Дата пропонує вшанувати пам’ять святої Анастасії. У народі її часто називають Узорешітельніцей, але існують і інші найменування свята: Федотья, Анастасія Постніца і Анастасія Узорешітельніца.
Історія свята
День пов’язаний з ім’ям святої Анастасії, яка жила в третьому столітті. Вона вела свою проповідницьку діяльність в Римі, де в той час християни були гнані владою під керівництвом імператора Діоклетіана. Цю святу шанують як допомагає вагітним виношувати немовлят і сприяє легким пологам. Ще, якщо вірити легенді, Анастасія прагнула полегшити життя ув’язнених, які потрапили до в’язниці через свою віру.
У Стародавній Русі вагітність прямо асоціювалася з ношею і вагою. Саме тому слов’яни шанували Анастасію як допомагає жінкам вирішитися від «тягаря», «уз». Та й символіка була відповідною. Вона була прямо пов’язана із забороною для вагітних сучити нитки, а також змотувати мотузки і зав’язувати вузли.
З даними особливостями вірувань пов’язані і інші цікаві факти. Східні слов’яни не допускали того, щоб в одязі жінки під час пологів були вузли. У Настасьїн день вагітним жінкам доводилося вишивати рушники, які служили оберегами під час пологів вишивальниці звалися узорницями, а вишивка – узороччям.
Мистецтво святкування
Настасьін день пов’язаний з величезною кількістю традицій. Матері діставали зі своїх скринь родові рушники. На них зазвичай зображувалися особливі символи, пов’язані з родючістю. Молоді дівчата вчилися їх вишивати. Займалися творчістю і вагітні. Вони вишивали рушники, що призначаються для пологів. Такий текстиль ставав їх оберегом. Вишивальниць було прийнято іменувати візерунками. Сам результат називали узороччям. Саме тому у святої Анастасії було й інше прізвисько.
Ще день відзначався деякими кулінарними експериментами. По 4 четвертого січня варили пісну кашу. Її їли вагітні жінки. Якщо вірити переказам, така їжа була покликана захистити майбутніх матерів від всіляких недуг і хвороб. Плюс в Настасьїн день шанували пам’ять померлих предків.
У цей день неприпустимо будь-яке насильство над тваринами. Вважається, що інакше людину чекають хвороби і можуть виникнути серйозні проблеми з ногами, тобто з нижньою частиною тіла. Виходить, свято несе в собі певний відтінок дбайливого і доброго ставлення до братів наших менших.
Як відзначають у світі
Прикмети
- Якщо в річці води стало менше, то влітку буде посуха, а рибалкам не варто чекати багатого улову.
- Хмари пливуть по небу проти напрямку вітру – до Близького снігопаду.
- Багато бурульок звисає з дахів – до рясного врожаю в цьому році.
- Яка погода випала в цей день, такою вона буде і в жовтні.
- Хто народився на Настасьін день, той принесе шану і славу своєму роду. В якості оберега таким людям рекомендується носити прикраси з яшмою.
- Якщо в цей день в’язати і ходити босоніж, то когось із родичів можуть заарештувати.
Настасьїн день відзначають в наступних країнах
Білорусь, Росія, Україна.
Цікаві факти
- Імператор Діоклетіан наказав схопити Анастасію, після чого вона була розіп’ята. Хоробру жінку розтягнули між 4 стовпів над багаттям, проте її тіло не було обпалене вогнем, а душа просто покинула його. Настата похована в саду християнки Аполлінарії.
- До цієї дати в Стародавній Русі люди щосили прагнули завершити всі важливі домашні роботи, щоб почати створення заготовок до різдвяного столу.
- Незважаючи на те, що цього числа строго заборонялося бити тварин, робили забій свиней. Це м’ясо йшло на створення ковбас до свята.
- У деяких державах шанують зовсім не святу Анастасію, а так звану Бабу чорну або Нашташу.
- В цей день заборонялося проколювати вуха, оскільки думали, що вони довго не заживуть.
- У болгар це свято пов’язане зі смертю.
Дати свята на найближчі 5 років
2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
04 Січня субота | 04 Січня понеділок | 04 Січня вівторок | 04 Січня середа | 04 Січня четвер |