День народження Вікіпедії

Дата в 2020 році: 15 січня, середа

Святкується: в Росії, Україні, Білорусі та інших країнах світу Значення: свято, що нагадує про найкорисніший і вільний енциклопедичний ресурс Інтернету
Заснований: 15 січня 2001 року Традиції: зустрічі авторів і редакторів у вузькому колі.

Коли відзначають День народження Вікіпедії

15 січня відзначає свій день народження один з найбільш відвідуваних сайтів у світі – Wikipedia. У сучасному суспільстві чи не кожна дитина знає, що таке Вікіпедія. Хто винайшов велосипед? Коли закінчилася Столітня війна? Навіщо котам вуса? На ці та багато інших питань відповість інтернет-енциклопедія. Черпати звідти пізнавальну інформацію починають з малих років і не закінчують в глибокій старості. Особливо люблять використовувати для своїх робіт Вікіпедію школярі та студенти. Так що вітати в цей день можна кожного з нас!

Історія свята

Дякувати за появу такого корисного ресурсу слід двом талановитим людям. Це американці Джиммі Вейлс і Ларрі Сенгер. Вейлс працював у сфері інтернет-підприємництва, тому добре знав, що потрібно користувачам глобальної мережі. Ідея про створення електронної енциклопедії, доступної кожному, у кого є доступ до Інтернету, прийшла йому в 2000 році. Правда, в первинному варіанті весь контент для сайту повинен був створюватися вченими, а називатися він був повинен Нупедією. Але в результаті, як це часто буває, все вийшло трохи інакше.

День народження Вікіпедії

На посаду головного редактора Уйелс покликав Сенгера, який мав ступінь доктора філософії. Передбачалася, що автори статей не отримуватимуть за свою роботу грошової винагороди, тому розвивався сайт не особливо швидко. Це не могло влаштувати керівництво даного ресуса, тому йому довелося подумати над виправленням виниклої ситуації.

Саме тоді Сенгеру і прийшла в голову думка зробити ресурс відкритим для авторства і редагування. Писати статті тепер міг кожен бажаючий, і його освіта не мала ніякого значення. Цій технології дали назву “wiki«, що в перекладі з гавайської мови означає»Швидкий”. Так народилася добре відома сьогодні Вікіпедія.

Мистецтво святкування

На жаль, незважаючи на популярність ресурсу, на честь його дня народження не проводяться масштабні фестивалі та народні гуляння. Але залишити це свято без уваги активні користувачі не можуть. Особливо йому радіють автори і редактори ресурсу. Тому вони самостійно організовують і відзначають це свято у вузькому колі.

Щороку 15 січня вони збираються в різних містах Росії і деяких інших країн. Проводяться чаювання з тортом та іншими солодощами. Учасники активно обговорюють питання і проблеми, пов’язані з пізнавальним ресурсом: розвиток сайту, його поповнення новими матеріалами, достовірність статей. Присутні на святах керівники підрозділів Вікіпедії діляться своїми планами по просуванню ресурсу і розповідають про вже пройдені етапи.

Під час таких зборів святкуючі телефонують зі своїми колегами з інших міст, а за певних технічних умов проводять телемости. Для того щоб зібратися, компанії використовують все той же улюблений усіма сайт. У його надрах існує сторінка, де з’являється інформація про нові зустрічі із зазначенням місця і часу. Там же міститься архів попередніх зборів.

Як відзначають у світі

День народження Вікіпедії відзначають в наступних країнах

Білорусь, Казахстан, Росія, США, Україна.

Цікаві факти

  1. Україномовна Вікіпедія з’явилася в 30 січня 2004 року. Існує варіант енциклопедії штучною мовою есперанто! На даний момент кількість мов, на яких написані статті, трохи перевищує 280.
  2. Мало хто знає, що крім основної сторінки у кожної статті існує розділ, де ведеться обговорення інформаціі, що міститься в матеріалі . Бажаючі можуть висловлювати в ній свої критичні зауваження, якщо не збираються редагувати статтю самостійно. Всі спірні моменти обговорюються там же.
  3. Незважаючи на демократичність ресурсу, друкувати там неправдиві матеріали не вдасться. До всіх фактів повинен бути вказане першоджерело. Якщо першоджерела немає, сайт обов’язково попередить про це читачів, щоб ті могли додатково перевірити ще раз інформацію.
  4. Вікіпедія є абсолютно безкоштовною. Роботою по її розширенню і поліпшенню займається ціла армія добровольців, а рахунки проекту оплачуються за допомогою пожертвувань.
  5. Офіційною музично тема сайту є «Hotel Wikipedia» (пародія на пісню «Hotel California» групи The Eagles).
  6. У рейтингу найбільш відвідуваних сайтів у світі Вікіпедія займає почесне 6-е місце.

Дати свята на найближчі 5 років

20202021202220232024
15 Січня
середа
15 Січня
п’ятниця
15 Січня
субота
15 Січня
неділя
15 Січня
понеділок