Старий Новий рік

Дата в 2020 році: 14 січня, вівторок

Святкується: в Росії, Україні, Білорусі та інших країнах світу Традиції: сімейні застілля; обмін подарунками; народні гуляння біля міської ялинки; феєрверки; перегляд фільмів, концертів.
Значення: початок нового календарного року

Коли відзначають Старий Новий Рік?

Старий Новий рік – свято, яке незрозуміле іноземцям. Та й не кожен сучасний росіянин здатний пояснити, чим же насправді відрізняється це свято від традиційного, що зустрічається в перший день січня. Незважаючи на те, що різниця між святами тільки в розбіжності дат, ми продовжуємо зустрічати Старий Новий рік, який дарує безліч приємних емоцій. Тепер він сприймається як продовження звичайного, коли кожен може дозволити собі продовжити відзначати улюблене свято в ніч на 14 Січня.

Історія свята

Раніше Новий рік на Русі відзначали 22 березня, що мало прямий зв’язок із землеробством. Коли прийняли християнство, візантійський календар почав потроху тіснити Старий, а свято переїхав на перший день вересня. Усунути плутанину вирішив Петро I, перенісши свято на 1 січня за старим стилем. У цьому виді він і проіснував до приходу до влади більшовиків, які вирішили змінити систему літочислення. У 1918 році радянською владою було прийнято рішення перейти з Юліанського на Григоріанський календар. Новий рік за старим стилем переїхав на 14 Січня, що і призвело до появи нового свята.

Старий Новий Рік

Одна з причин, внаслідок якої швидко забувати про свято не стали, пов’язана з упертістю Російської Православної церкви, яка продовжує відзначати всі подібні заходи за юліанським календарем. Втім, ця наполегливість насправді не дуже виправдана саме тому, що навіть церковникам слід йти в ногу з часом.

Зараз священнослужителі заявляють, що зраджувати своїм традиціям не мають наміру, а календарним відмінностям не варто надавати особливого значення. Вони посилаються на заяви астрономів, які запевняють, що діючий календар теж не є ідеальним, а люди ще неодноразово будуть вносити зміни в систему літочислення.

Мистецтво святкування

Зараз свято являє собою продовження святкування Нового року. Близькі збираються за столами, біля міської ялинки проводяться народні гуляння, масово запускаються феєрверки. По телебаченню показують фільми та концерти на новорічну тематику. Раніше ж існував спеціальний обряд-варення каші.

У новорічну ніч старша жінка в будинку несла гречану крупу, а чоловік – воду з колодязя. Після топили піч, а кашу заважали в горщику, кажучи при цьому особливі слова. Коли страва була готова і виходило вдалим, це обіцяло багатий урожай в майбутньому році.

За святковими столами часто влаштовують жартівливі ворожіння. Господиня будинку ховає в вареники маленькі речі, які могли розповісти про майбутнє. Монета є символом багатства, гудзик – обновки, квасоля обіцяла поповнення в родині.

Як відзначають у світі

Прикмети

  1. Якщо в цей день йде сніг, рік обіцяє бути врожайним.
  2. Напередодні свята рекомендується попросити вибачення у всіх знайомих людей.
  3. Якщо вранці в будинок першим входить чоловік, то це – до удачі, якщо жінка-до біди.
  4. На свято в будинку рекомендують мати великі грошові купюри, щоб наступаючий рік проходив в багатстві.
  5. Варто надіти і чистий одяг, щоб в майбутньому відзначає супроводжувала удача.
  6. Раніше багато господарів встановлювали у дворі сніп з колосків торішнього врожаю. Після святкових заходів його спалювали.

Старий Новий рік відзначають в наступних країнах

Білорусь, Казахстан, Росія, Україна.

Цікаві факти

  1. В даний час багато ентузіастів пропонують ввести власний варіант відліку часу, найчастіше полягає виключно в зміні числа днів у тижні.
  2. Раніше люди вважали за краще ходити в гості, де їх часто пригощали стравами зі свинини. Останні обов’язково входили в красиве святкове меню.
  3. Існують харчові підприємства, які випускають вареники з різними сюрпризами – спеціально для даного свята.
  4. Хоча цей день не є вихідним, кількість бажаючих його святкувати з кожним роком тільки зростає.
  5. Різниця між календарями прогресує, до 2100 року вона збільшиться на один день.
  6. У давньоруському календарі цей день був присвячений Василю Великому.

Дати свята на найближчі 5 років

20202021202220232024
14 Січня
вівторок
14 Січня
четвер
14 Січня
п’ятниця
14 Січня
субота
14 Січня
неділя